Rohan City bude filozofickou čtvrtí. Ulice a parky budou pojmenovány po významných myslitelích
Praha, 3. dubna 2025 – Ulice a parky v nové čtvrti Rohan City, která vyrůstá v Praze 8 na Rohanském ostrově, ponesou jména slavných filozofů. Připomínat budou jak české filozofy, jako jsou Jan Sokol, Radim Palouš, Erazim Kohák, Ladislav Hejdánek či J. L. Fischer, tak ty světové, mezi nimiž figurují například Ludwig Wittgenstein, John Stuart Mill, Immanuel Kant, Thomas Hobbes, John Locke, Emmanuel Levinas či John Rawls. Nově vzniklé náměstí bylo navrženo pojmenovat po francouzské filozofce Simone Weilové. Investorem Rohan City, jedné z největších urbanizací v centrální Praze, která má ambici stát se zeleným centrem metropole, je společnost Sekyra Group. Vizí jejího zakladatele Luďka Sekyry bylo uctít názvy ulic významné české i světové filozofy. Tuto myšlenku podpořila městská část Praha 8, Knihovna Václava Havla i řada významných osobností. Koncepci pojmenování ulic a parků již schválila místopisná komise i Rada HMP. Projekt Rohan City bude dokončen do roku 2035. Bydlení a práci tu najde na 11 tisíc lidí. Celkový objem investic dosáhne 25 miliard Kč.
Sekyra Group od roku 2021 mění bývalý brownfield na Rohanském ostrově v Praze 8 v plnohodnotnou městskou čtvrť, která bude zahrnovat architektonicky působivé rezidence, moderní administrativní budovy, prostory pro služby, relaxaci a sport, školu a také rozsáhlé zelené plochy. Vznikne zde nové zelené centrum Prahy.
„Filozofie je mojí celoživotní vášní, a proto mě skutečně těší, že Rohan City bude filozofickou čtvrtí, zřejmě první svého druhu. Jsem rád, že byl akceptován náš návrh uctít významné české filozofy i velké postavy západního myšlení, kteří zásadním způsobem formovali charakter naší civilizace, naše uvažování o hodnotách, morálce, svobodě či spravedlnosti, a to jak svým dílem, tak nezřídka i svými postoji. To je obzvláště naléhavé v době, kdy jsou tyto hodnoty zpochybňovány a otřásají se v základech. Usiluji o to, aby námi budované čtvrti vždy vyjadřovaly přesah a poselství. Jména významných osobností v nich tak nese již 23 ulic a pět parků. Projekt Smíchov City vzdal hold velkým ženským postavám, v rámci Žižkov City bychom chtěli poctít literáty a disidenty,“ vysvětluje Luděk Sekyra, zakladatel Sekyra Group, a s poukazem na zaměření své charitativní činnosti dodává: „Moje nadace dlouhodobě podporuje filozofii, etiku a lidská práva, a proto jsem rád, že bude partnerem Filozofického festivalu, který každoročně proběhne v ulicích Rohan City a v našem novém sídle, jež nese symbolický název Arché, tedy filozoficky první princip a počátek.“
Symbolika ve čtvrti Rohan CityUlice rovnoběžné s Rohanským nábřežím, které ohraničuje projekt Rohan City, ponesou jména po filozofech J. L. Fischerovi, Janu Sokolovi, Immanuelu Kantovi, Jacquesi Derridovi, Johnu Stuartu Millovi a Rogeru Scrutonovi, legendárním podporovateli tuzemského disentu. Na ně kolmé ulice připomenou filozofy Emmanuela Levinase, Radima Palouše, Ludwiga Wittgensteina, Georga Wilhelma Friedricha Hegela, Edmunda Husserla, Rudolfa Carnapa, Erazima Koháka, Ladislava Hejdánka a Thomase Hobbese a konečně i podnikatele Vlastimila Zátku. Po proslulých filozofech budou pojmenovány i parky. Park blíže k Vltavě se po anglickém zastánci svobody a tolerance Johnu Lockeovi bude jmenovat Lockeův. Sousední park vzpomene Dereka Parfita, velkého britského morálního filozofa. Třetí park byl pojmenován Rawlsův po americkém liberálním filozofovi Johnu Rawlsovi. Novým náměstím chceme uctít památku Simone Weilové, francouzské filozofky a sociální aktivistky.
Život a dílo osobností, jejichž jména ponesou nové ulice a parky, na setkání s novináři představili přední filozofové a veřejní intelektuálové jako Daniel Kroupa, Martin Palouš, Jiří Přibáň, Jacques Rupnik, Michael Žantovský či Jeff McMahan, držitel Sekyrovy a Whiteovy profesury morální filozofie na Oxfordské univerzitě.
Společnost Sekyra Group momentálně pracuje na největších městotvorných projektech v Praze. Vedle Rohan City jde o Smíchov City a Žižkov City. Rohan City je však výjimečný velkou mírovou symbolikou. Během 2. světové války zde byly shromažďovány zrekvírované zvony z českých kostelů a byly odsud odváženy do válečných továren v Hamburku. Tyto zvony bude připomínat nově odlitý téměř tunu vážící zvon umístěný v parku, který bude součástí nové čtvrti.
První etapa téměř dokončenaVýstavba projektu Rohan City započala v roce 2021. „Pro lokalitu Rohan City jsme úspěšně aplikovali naši Metodiku spoluúčasti investorů na rozvoji hl. m. Prahy, dojednali jsme společnou dohodu mezi městem, městskou částí a developerem a získali jsme příspěvek na výstavbu základní školy i Rohanského parku (též označení park Maniny - pozn.). Vznikne zde moderní čtvrť včetně kilometrové pobřežní promenády určené pro odpočinek a sport, na niž naváže velkoryse koncipovaný Rohanský park, který připravuje hl. m. Praha. Parky i veřejná prostranství budou tvořit až polovinu ploch Rohan City, budou navazovat na stávající uliční síť a propojí Karlín s chystaným Rohanským parkem,“ uvádí náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlaváček.
V rámci první etapy Rohan City již byly dokončeny čtyři bytové domy s 220 byty. Dva domy, nazvané Diamanty Karlín, navrhla světově uznávaná architektka Eva Jiřičná a architekt Petr Vágner se studiem AI ● DESIGN. Autory dalších dvou domů, nesoucích přídomek Riviéra Karlín, jsou architekti ze společnosti EBM Expert. Rezidenční část doplňují dvě architektonicky výrazné kancelářské budovy od Evy Jiřičné (Arché) a Jakuba Ciglera (A2), které slouží i jako protihluková bariéra rušného Rohanského nábřeží. Budova Arché již byla dokončena jako nové sídlo společnosti Sekyra Group. „Je to pro nás důležitý milník. Jsme v centru nové čtvrti a zároveň se můžeme těšit nejen z nadčasového designu Evy Jiřičné, ale i z nejmodernějších a k životnímu prostředí šetrných technologií,“ konstatuje Leoš Anderle, výkonný ředitel Sekyra Group.
V tomto roce bude zahájena stavba dvou luxusních rezidenčních věží s jedinečnými výhledy Vision Karlín, které vycházejí z návrhu architektky Evy Jiřičné a Petra Vágnera a jsou součástí první etapy projektu Rohan City. Letošní rok započne i druhá etapa projektu Rohan City, která je nejblíže centru města, a to výstavbou čtyř rezidenčních bloků, jež budou určeny jak pro individuální, tak pro nájemní trh. Rezidenční segment v druhé etapě projektu doplní i tři administrativní budovy, které jsou situovány podél Rohanského nábřeží a od uličního provozu budou oddělené pěší komunikací a pásem zeleně.
Celková pronajímatelná plocha administrativních objektů, na jejichž návrhu se podílely architektonické kanceláře Schindler Seko architekti, A.D.N.S. architekti a Quarta, je 17 500 metrů čtverečních. Jsou navrženy ve standardu A a cílí na certifikát udržitelnosti LEED PLATINUM. Již při navrhování objektů byl brán zřetel na pohodu budoucích zaměstnanců. Jejich součástí jsou proto pobytové terasy s panoramatickými výhledy a zázemí pro sportovce a cyklisty. Přímo v jedné z budov se počítá s restauračním provozem. Objekty by měly být dokončeny v první polovině roku 2028. Přípravné práce probíhají také na třetí fázi projektu Rohan City. Ještě letos začne výstavba administrativní budovy A2, budoucího sídla banky Creditas.
Škola, nové náměstí a zeleňV nové čtvrti nebudou chybět ani obchody, kavárny, plochy pro sport či relaxaci a její součástí bude i škola. Ta je ve spolupráci s MČ Prahy 8 a hlavním městem Praha plánována mezi ulicemi Carnapovou, Millovou a Kohákovou a přilehlou cyklostezkou a pojme až 800 dětí.
„Práce, bydlení, odpočinek, příroda. Když přidáme bonus řeky a veřejné vybavenosti, můžeme se přenést do budoucnosti Rohanského ostrova. Toto území je aktuálně největší rozvojovou lokalitou v naší městské části. Potkávají se tu tři klíčové záměry: výstavba nového kusu města z pera developerů, nový park na břehu Vltavy a základní škola pro téměř tisícovku dětí. A všechny tři projekty musejí tvořit funkční celek. Úlohou městské části je ohlídat koncepci nové čtvrti s důrazem na veřejná prostranství a vybavenost. Těší mě, že se posouvá projekt nové školy za téměř miliardu korun, která by měla být hotová nejpozději do poloviny roku 2029 a nově začínají i práce na projektové dokumentaci parku Maniny. Těší mě také, že investoři si dávají záležet a spolupracují s architekty, kteří mají dobrou pověst. A v neposlední řadě věřím, že i nadále budeme nacházet společnou řeč s developery a hlavním městem Prahou, což je pro výsledek a spokojenost stávajících i budoucích rezidentů naprosto nezbytné,“ říká místostarosta Prahy 8 pro územní rozvoj Radomír Nepil.
Součástí projektu Rohan City bude také nové centrální náměstí, které se stane středobodem celé čtvrti, místem setkávání a občanských aktivit. Vznikne tak ústřední veřejné prostranství, které bude plnit obdobnou funkci jako historické Karlínské náměstí. Ve spádové oblasti žije přibližně 30 tisíc lidí, a nové náměstí tak bude sloužit i jim. „Vytvoření centrálního náměstí není jen vizí společnosti Sekyra Group, která ve všech svých projektech klade důraz na veřejný prostor, ale vychází vstříc i podnětům občanů,“ dodává Leoš Anderle.
S novým náměstím počítá i urbanistická studie Rohanského ostrova, kterou vypracoval architekt Pavel Hnilička a která definuje závazné požadavky na výstavbu v území. Studie byla schválena v roce 2018 Radou hl. m. Prahy. Nové centrální náměstí bude místem, kam budou lidé chodit nakupovat i do restaurací, zároveň ale bude i prostorem pro setkávání, protože se nachází ve středu celého území a v jeho blízkosti bude metro, tramvaj, nový rozsáhlý park, cyklostezka, nová škola i tok řeky Vltavy.
Téměř polovinu ploch budou v novém projektu podle plánů tvořit parky a veřejná prostranství. Ze stávající cyklostezky vznikne široká pobřežní promenáda, která naváže na budoucí rozlehlý park Maniny, připravovaný ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy a Institutem plánování a rozvoje. Vznikne celoměstsky významný park, který si uchová ráz volně rostoucí zeleně a velikostí bude srovnatelný se Stromovkou. Před Invalidovnou naváže na Kaizlovy sady a bude pokračovat pobřežní promenádou, která vytvoří osu celého projektu.
Projekt Rohan City bude dokončen do roku 2035. Bydlení a práci tu najde na 11 tisíc lidí. Celkový objem investic dosáhne 25 miliard Kč.